čtvrtek 9. února 2012

Historie jukeboxů

Kultura jukeboxů v dnešní době není tak oblíbená, jukeboxy již nejsou žhavou novinkou, ani technickou vymožeností a mladí, kteří obětují pár drobných, aby si poslechli písničku, je jen hrstka. Tyto hrací automaty na peníze jsou mezi námi už přes 120 let a jejich historie je tak velmi bohatá. Málo se například ví, že ve 30. letech to byly právě jukeboxy, které narušily tehdejší tvrdý rasismus v USA. Hrála se v nich totiž i černošská hudba, což bylo v běžných rádiích nepředstavitelné.
Slovo jukebox pochází z kreolštiny, přesněji juke znamená obscénní hudba, tanec či řeč plná humoru. Za vynálezce tohoto přístroje je považován Američan Louis Glass, který ho poprvé představil 23. listopadu 1889 v Paláci Royal v San Franciscu. Tehdy ještě pod názvem The Nickel in the Slot Player ("Niklák v automatu"). První jukeboxy byly vybaveny sluchátky, aby si každý vychutnal svou zaplacenou skladbu a nikdo jiný nemohl poslouchat zadarmo.
Zatím to vypadá, že zájem o jukeboxy pomalu upadá. Každopádně mnoho výrobců (především v Evropě) už je smířeno s tím, že nejpozději do 10 let se na trh začnou dostávat levné přístroje z Asie, které mají s původními jukeboxy pramálo společného.
www.jukebox-musicbox.cz 9.2.2012

Reklama LUMAL - www.lumal.cz

Žádné komentáře: