čtvrtek 19. dubna 2012

Den otců slavíme i v Česku

Den matek Česko přijalo pozitivně, v mnoha případech tento svátek nahradil Mezinárodní den žen. Touha po rovnoprávnosti mužů a žen přináší Den otců. O tom by mohla vyprávět Liga otevřených mužů, která usiluje o popularizaci Dne otců. Podobnost dne matek a otců můžeme vidět ve způsobu stanovení data těchto dnů. Vždy se jedná o neděli. Den matek je druhou květnovou neděli a Den otců se slaví třetí červnovou neděli. Letos připadá Den otců na 17.6.2012.

Každý svátek má samozřejmě svoji historii a bohulibý důvod vzniku. Kořeny svátku spadají do roku 1910 do USA. Pohnutý osud rodiny Smartů položil základy k zavedení Dne otců. Paní Smartová předčasně zemřela a její manžel byl sám na výchovu šesti dětí. Jedna z jeho dcer Sonora Smart Dodd uspořádala oslavu na počest svého otce jako dík za jeho otcovskou lásku a péči.

Z dnešního pohledu převažuje jiný význam oslavy otce jako rodiče. Dříve byla vyšší úmrtnost a rodiny měly více dětí, dnes máme problém s vysokou rozvodovostí. Bylo provedeno nesčetně psychologických a sociologických průzkumů zkoumající negativní vliv na děti z neúplných rodin. Dítě potřebuje ke své výchově mužský vzor, nepřítomnost otce děti oslabuje a narušuje zdravý vývoj osobnosti. Ať už Den otců slavíte nebo neslavíte, každopádně udělat radost svému tátovi, dědovi, pradědovi můžete kdykoli. Inspirací pro dárek najdete na webových stránkách s pánskou módou a doplňky www.smartmen.cz. Podobnost názvu s rodinou Smartů je čistě náhodná.

Dále si prolistujte kulturní kalendář vašeho kraje. Mnoho společností jako třeba zábavné parky, zoologické zahrady a zámky připravují na Den otců zvýhodněné vstupné nebo doprovodný program.

www.smartmen.cz 19.4.2012

Reklama LUMAL - www.lumal.cz

Žádné komentáře: